Comparing Meal Kit and From Scratch Cooking Costs

Okay, so you have probably seen all of the meal kit delivery services available these days and are starting to think it might be a good idea.  After all, any industry growing this quickly must be popular for a reason, right?  Well, the truth is that there is a lot you might gain from this type of service, but it does help to look closely at the Chefsplate review data.

THE BENEFITS

The bottom line is that meal kit services are convenient and can save you time and money over eating out all the time.  Are they better than cooking from scratch? Well, in some ways yes and in some ways no.  For one, $100 can go a long way in terms of groceries for a single person, for one month.  Eating at a restaurant, even once a day, could easily bleed that same $100 before you reach the middle of the same month. So it is definitely true that eating at home can save you a significant amount of money.

But does subscribing to meal kit services fare any better?

THE BREAKDOWN

Let’s take a look at simple and common entrée at a national chain:  chicken dinner (with vegetables and potatoes). On average, you might find this dinner on a menu for about $12.99.  Taking tip into consideration, you are looking at a meal of about $16 or $17.

Cooking the same dinner at home—lemon and herb roasted chicken with potatoes, corn, and green beans—is significantly more affordable, according to the US Bureau of Labor Statistics:

  • ¼ chicken: $2.25
  • Potato: $0.30 (per)
  • Green beans: $0.81 (per cup)
  • Corn: $0.50 (per ear)
  • Lemon: $0.50
  • Garlic: $0.50 (per bulb)
  • Herbs: $1 (per bunch)
  • Cooking oil: $0.50 (per ¼ Cup)
  • Salt and pepper: $0.25
  • The tally: $6.41

Obviously, this is far more affordable than eating at a casual dining restaurant like the Olive Garden.  Keep in mind, though, that you won’t buy ingredients in this ala carte fashion; but even after accounting for this adjustment the price per dish cooked at home is much less than eating out. Even after adding in the labor cost of cooking the food, you still come out on top cooking at home.

MEAL KIT COMPARISON

While there are other options (fast-food/drive thru, take-out, delivery, etc) let us take a look at what it costs to order with a meal kit service. The average meal kit—per person—can run between $10 and $14. This depends on the entrée and how many people you are trying to feed.  Obviously this is not, necessarily, the cheapest option, but it can be both more nutritious and more affordable than eating out all the time.

News Reporter